Przejdź do treści
Home » Aktualności » 10 najlepszych wtyczek WordPress

10 najlepszych wtyczek WordPress

Kreator stron internetowych WordPress jest bardzo potężnym narzędziem, które umożliwia w szybki i prosty sposób stworzyć profesjonalną stronę internetową. Co więcej, nie odbiegają one poziomem od tych pisanych w tradycyjny sposób. Efekt końcowy w dużej mierze zależy właśnie od odpowiedniego doboru wtyczek. Dlatego w tym artykule przygotowałem dla was 10 najlepszych wtyczek WordPress.

Zanim zaczniemy…

Czytając ten artykuł pamiętaj, że przedstawię Ci gotowy zestaw narzędzi, lecz niektóre z nich wymagają przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu tworzenia stron internetowych. Oczywiście, jeśli jesteś gotowy poświęcić trochę swojego czasu, w Internecie znajdziesz pełną dokumentację dotyczącą obsługi danej wtyczki (linki znajdziesz poniżej). W przeciwnym przypadku nie bój się skorzystać z pomocy eksperta.

Z doświadczenia wiem, że bardzo częstym problemem jest instalacja zbyt wielu niepotrzebnych wtyczek, co skutkuje spowolnieniem naszej strony internetowej (więcej na ten temat dowiesz się z naszego poprzedniego wpisu). Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci dobrać najbardziej zoptymalizowany zestaw narzędzi, który w pełni wykorzystasz.

Myślę, że możemy już przejść do głównego tematu, a zatem 10 najlepszych wtyczek Worpress.

Elementor

Myślę, że to najpopularniejsza wtyczka do WordPressa i moim zdaniem jest to w pełni zasłużone. Elementor to tak zwany ,,Page Builder”, zawierający masę bloków, widżetów i innych elementów, dzięki którym jesteś w stanie stworzyć profesjonalną witrynę internetową. Obsługa tej wtyczki jest bardzo prosta i wystarczy poświęcić 2/3 godziny, aby zacząć tworzyć naprawdę imponujące strony. Oprócz gotowych elementów, Elementor oferuje szeroki zakres gotowych motywów, które możemy zastosować w swojej witrynie. Korzystanie z tego narzędzia pozwoli osobom bez doświadczenia stworzyć naprawdę imponujące projekty.

Link do wtyczki: Elementor

Pełna dokumentacja: Instrukcja

Yoast SEO

W dzisiejszych czasach oprócz dobrze zaprojektowanej strony internetowej bardzo ważnym aspektem jest zadbanie o jej pozycjonowanie – SEO (Search Engine Optimization). Zaufaj mi na słowo, że wypróbowałem naprawdę wiele narzędzi z tej dziedziny, jednak najlepszą wtyczką do działań związanych z pozycjonowaniem jest właśnie Yoast SEO. Wtyczka pozwala nam między innymi na łatwe dopasowanie treści pod wybraną frazę kluczową, tworzenie meta opisów czy generowanie mapy XML. Dodatkowo sprawdza ona nasze teksty pod względem czytelności, co również ma spory wpływ na indeksowanie strony. Oprócz jej funkcjonalności, bardzo sobie cenię prostotę jej działania. Myślę, że każdy z was szybko nauczy się jej obsługi.

Link do wtyczki: Yoast SEO

Pełna dokumentacja: Instrukcja

WooCommerce

Bazując na artykule z portalu pwc.pl, rynek e-commerce ma osiągnąć wartość 162mld zł już w 2026 roku, co daje nam roczny wzrost o około 12%. Myślę, że niektórzy z was sami zastanawiali się nad wejściem w ten biznes, ponieważ jest naprawdę wiele platform umożliwiających rozpoczęcie sprzedaży od zaraz, jak Allegro czy Amazon. Problemem takich portali są prowizje oraz zasady, których każdy sprzedający musi się trzymać. Jest to powód, przez który wiele osób z branży ostatecznie przenosi się na własny sklep Internetowy. Zlecenie wykonania takiego portalu nie należy do najtańszych, jednak wtyczka WooCommerce oferuje wszelkie potrzebne narzędzia do stworzenia profesjonalnego sklepu internetowego. Jak wspomniałem wcześniej, niektóre wtyczki wymagają nieco doświadczenia i uważam, że ta się do nich zalicza. Oczywiście wszystkiego da się nauczyć, ale potrzeba na to nieco czasu. W razie problemów zapraszam do darmowej konsultacji 🙂

Link do wtyczki: WooCommerce

Pełna dokumentacja: Instrukcja

Better Search Replace

Czas na mniej znaną wtyczkę, której nie mogło zabraknąć w zestawieniu 10 najlepszych wtyczek WordPress. Ta wtyczka nie raz bardzo ułatwiła mi pracę. Pozwala nam dokonywać zmian w bazie danych WordPress. Jej działanie polega na wpisaniu konkretnej frazy lub linku, który ma odnaleźć i zamienia go na nowy, podany przez użytkownika. Załóżmy, że chciałbyś przenieść swoją witrynę na nowy adres co wiąże się z koniecznością podmiany każdego linku na Twojej stronie. Uwierz mi, że na takich działaniach można czasem spędzić wiele godzin, grzebiąc i szukając, a ta wtyczka zrobi to za nas w parę chwil.

Link do wtyczki: Better Search Replace

Pełna dokumentacja: Instrukcja

Contact Form 7

Jeśli zapytałbyś mnie o sekcję, którą znajdę na każdej stronie, myślę, że najtrafniejszą odpowiedzią byłaby sekcja ,,Kontakt”. Oczywiste jest, że każda firma chce umożliwić kontakt z potencjalnym klientem. Moim wyborem na utworzenie formularza kontaktowego jest właśnie Contact Form 7. Wtyczka ta oferuje obsługę wielu formularzy kontaktowych, które można dowolnie edytować i dostosowywać do swoich potrzeb. Dodatkowo wtyczka pozwala na integrację z reCAPTCHA co dodatkowo zabezpiecza Twój formularz przed atakami robotów rozsyłających SPAM. Narzędzie również korzysta z technologii AJAX dzięki czemu przesłanie formularza przez Internautę nie wiąże się z odświeżeniem całej strony.

Link do wtyczki: Contact Form 7

Pełna dokumentacja: Instrukcja

UpdraftPlus

Wyobraź sobie sytuację, gdy wiele dni czy nawet tygodni ciężko pracujesz nad stworzeniem swojej własnej strony internetowej, gdy nagle cała Twoja praca przepada. Próbujesz to naprawić, prosisz znajomego o pomoc, jednak wszystkie dane przepadły i nic się na to nie da poradzić. Takie sytuacje niestety się zdarzają, a powodów może być naprawdę wiele. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób, aby się przed tym ochronić, a mianowicie utworzenie backupu. Jest to niezwykle ważna operacja, która dosłownie uratuje Cię przed utratą wszystkich danych. Pamiętaj, aby zawsze posiadać kopię zapasową, a wtyczka UpdraftPlus sprawdzi się do tego idealnie. Jest całkiem prosta w obsłudze, a jej możliwości wynagrodzą Ci te parę chwil nauki, w końcu to 1 z 10 najlepszych wtyczek WordPress 😉

Link do wtyczki: UpdraftPlus

Pełna dokumentacja: Instrukcja

Broken Link Checker

Kojarzysz sytuację, gdy próbujesz wejść w konkretny link, a jedyne, co Ci się pokazuje, to błąd 404? Myślę, że tak, bo jest to dosyć powszechne, a przy tym strasznie frustrujące. Błędne linkowanie się zdarza, są to małe pomyłki, które bardzo łatwo przeoczyć, aczkolwiek konsekwencje mogą być naprawdę spore. Z pomocą przychodzi właśnie Broken Link Checker, który oszczędzi Ci wiele czasu poświęconego na sprawdzenie każdego łącza i w parę chwil wykryje wszystkie niepoprawnie działające linki na stronie. Bardzo przydatna wtyczka i myślę, że niezbędna.

Link do wtyczki + FAQ: Broken Link Checker

WP-Optimize-Cache, Clean, Compress

Jestem przekonany, że zależy Ci, aby Twoja strona i wszystkie zamieszczone na niej treści jak najszybciej się ładowały. Najlepszym wyborem, aby zadbać o prędkość wczytywania Twojej strony będzie właśnie WP-Optimize. Wtyczka ta zapewnia funkcje takie jak: czyszczenie bazy danych ze zbędnych danych, włączenie pamięci cache (więcej informacji na temat cache znajdziesz w naszym poprzednim wpisie) czy kompresja plików graficznych. Naprawdę polecam Ci ją wypróbować, bo efekty często są zaskakujące.

Link do wtyczki: WP-Optimize

Pełna dokumentacja: Instrukcja

Wordfence Security

Bardzo ważnym aspektem, o którym często ludzie zapominają przy tworzeniu swoich pierwszych projektów, jest bezpieczeństwo. Zainstalowanie tej wtyczki zabezpieczy Twoją witrynę przed potencjalnymi atakami programami typu malware czy botów. Narzędzie oferuje również tzw. 2FA (Two Factor Authentication), czyli system podwójnej weryfikacji, który powoli staje się standardem, dlatego warto, aby i Twoja witryna go posiadała. Wordfence Security posiada naprawdę szeroki wachlarz funkcji z zakresu bezpieczeństwa naszej witryny, na pewno warto na nią zwrócić uwagę.

Link do wtyczki: Wordfence Security

Pełna dokumentacja: Instrukcja

Jetpack

Na sam koniec zostawiłem dodatek, który tak naprawdę jest zbiorem wielu przydatnych narzędzi. Nie mogło go zabraknąć w zestawieniu 10 najlepszych wtyczek WordPress. Jetpack posiada między innymi narzędzia z zakresu analityki naszej witryny, optymalizacji treści, zarządzania innymi wtyczkami, list mailingowych, dodawania reklam i wielu innych. Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych wtyczek, z jakimi miałem do czynienia i gorąco polecam Ci zapoznać się z pełną listą jej funkcji.

Link do wtyczki: Jetpack

Pełna dokumentacja: Instrukcja

Co do ceny

Każda wtyczka w moim zestawieniu jest darmowa jednakże większość z nich posiada również rozszerzoną wersję Pro czy Premium, które są dodatkowo płatne. Rozszerzone wersje są wzbogacone o dodatkowe funkcje. Czasem są one naprawdę przydatne, jednakże do stworzenia podstawowej witryny zdecydowanie wystarczą Ci wersje podstawowe.

Czas na reklamę 🙂

Jeśli mimo wszystko chciałbyś, aby ktoś Ci pomógl w wykonaniu Twojego projektu, serdecznie Cię zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą. Nasza firma zajmuję się kompleksowym tworzeniem stron internetowych, zaczynając od wizytówek, przez blogi, a kończąc na dużych platformach sprzedażowych. Jeśli byłbyś zainteresowany, daj nam znać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *