Przejdź do treści
Home » Aktualności » Jak przyspieszyć stronę WordPress? – 6 skutecznych metod

Jak przyspieszyć stronę WordPress? – 6 skutecznych metod

pexels-photo-4114774.jpeg

Właśnie uruchomiłeś nową stronę Internetową z wykorzystaniem WordPressa, dodałeś pożądane treści i artykuły, zainstalowałeś potrzebne wtyczki i uruchomiłeś sklep Internetowy po czym zauważyłeś, że czas ładowania Twojej strony Internetowej wynosi 10 sekund – chyba każdy kiedyś przez to przechodził. Na podstawie danych z portalu ravenprinting.com aż 40% procent internautów opuszcza strony Internetowe, które wczytują się dłużej niż 3 sekundy. Na całe szczęście nie wszystko stracone, ponieważ z tego artykułu dowiesz się jak przyspieszyć stronę WordPress!

Usuń zbędne wtyczki

W oficjalnym repozytorium WordPressa dostępne są setki różnorodnych wtyczek od bardzo prostych dodatków jak przycisk „przejdź do góry strony” po zaawansowane edytory treści jak na przykład Elementor. Niestety niewiele osób jest świadomych tego, że nadmiar wtyczek może drastycznie wpłynąć na wydajność strony WordPress. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest przeanalizowanie dokładnie wszystkich zainstalowanych wtyczek oraz określenie, czy faktycznie są one potrzebne. Kolejną ważną kwestią jest duplikacja funkcjonalności – wiele wtyczek różnych producentów oferuje te same lub zbliżone funkcje. Warto również sprawdzić czy nie posiadamy takich wtyczek, ponieważ oprócz zbędnego miejsca na serwerze mogą one ze sobą kolidować. Usunięcie zbędnych wtyczek oraz wtyczek duplikujących funkcjonalność jest najprostszym i często najskuteczniejszym rozwiązaniem pomagającym przyspieszyć stronę WordPress.

Wykonaj aktualizacje

System WordPress jest na bieżąco rozwijany i co jakiś czas pojawiają się jego aktualizacje. Okresowe wykonywanie aktualizacji WordPressa, motywów oraz wtyczek przynosi wiele korzyści oraz pozwala utrzymać witrynę w dobrym stanie technicznym. Oprócz poprawy wydajności aktualizacje często naprawiają również błędy zabezpieczeń oraz dodają nowe funkcje. W celu utrzymania witryny w dobrym stanie zalecamy wykonanie aktualizacji raz na 2 tygodnie.

Zoptymalizuj obrazy i inne media

Aby efektywnie przyspieszyć stronę WordPress nie można zapomnieć o odpowiedniej optymalizacji umieszczanych na niej obrazów oraz innych mediów. Pierwszym ważnym czynnikiem jest rozdzielczość i powinna ona być dopasowana do celu wykorzystania obrazu/pliku multimedialnego. Przykładowo użycie pliku w rozdzielczości 4K jako miniatury produktu w sklepie Internetowym jest niepotrzebnym marnowaniem zasobów oraz negatywnie wpłynie na prędkość wczytywania strony. Kolejnym ważnym czynnikiem jest format plików. Obecne standardy zalecają wykorzystywanie plików w formacie WebP w przypadku obrazów oraz WebM w przypadku plików wideo. Ręczne przekonwertowanie wszystkich mediów może być czasochłonnym procesem, dlatego możemy posłużyć się gotową wtyczką, która automatycznie zrobi to za nas na przykład WebP Converter for Media. Ostatnim ważnym czynnikiem jest zastosowanie odpowiedniej kompresji plików. Kompresja plików może wpłynąć na jakość wyświetlanych mediów, ale jest skuteczną metodą na zmniejszenie ich rozmiarów w bajtach a co za tym idzie skróceniem czasu ładowania. W tym wypadku również możemy skorzystać z wtyczki, która odpowiednio skompresuje nasze pliki zachowując przy tym jakość na umiarkowanym poziomie jak na przykład WP-Optimize.

Zastosuj cache

W momencie, kiedy ktoś otwiera Twoją stronę Internetową przeglądarka Internetowa wysyła zapytanie do Twojego serwera i czeka na jego odpowiedź. W tym czasie WordPress ma na prawdę dużo pracy do wykonania, aby odpowiednio przygotować odpowiedź i odesłać ją do przeglądarki. Wiąże się to m.in. z wczytaniem motywu oraz jego konfiguracji, załadowaniem treści oraz wielu innych informacji jak na przykład komentarzy. Następnie WordPress łączy pobrane informacje oraz wysyła je do przeglądarki w formie gotowej strony. Na całe szczęście ten proces można bardzo łatwo przyspieszyć wykorzystując cache. Cache to inaczej pamięć podręczna i jest ona wykorzystywana w celu zapisania już gotowych i poskładanych w całość stron WordPressa. W momencie, gdy inna osoba odwiedzi tę samą stronę, WordPress nie będzie musiał sięgać po informacje do bazy danych. W tym wypadku WordPress odeśle wcześniej przygotowaną kopię strony z pamięci podręcznej. Aby aktywować cache wystarczy zainstalować do tego odpowiednią wtyczkę jak na przykład WP-Optimize a następnie włączyć cache w ustawieniach.

Wykorzystaj minifikację kodu

Minifikacja kodu to proces polegający na usunięciu z kodu strony niepotrzebnych danych, które nie są wymagane przeglądarce do jej przetworzenia. Przykładem zbędnych danych są znaki nowej linii, spacje itp. Minifikacja kodu efektywnie wpływa na rozmiar danych, które przeglądarka musi pobrać skracając czas ładowania strony. Aby włączyć minifikację kodu wystarczy zainstalować odpowiednią wtyczkę na przykład WP-Optimize a następnie aktywować minifikację w ustawieniach.

Rozważ zmianę hostingu

Możliwe, że żadne z powyższych rozwiązań nie przyniosło pożądanych rezultatów. Każda witryna Internetowa jest inna i ma inne wymagania dotyczące infrastruktury. Jeżeli dalej występują problemy z wydajnością Twojej strony Internetowej rozważ zmianę hostingu. Obecnie na rynku dostępnych jest wielu dostawców usług hostingowych oferujących wysokiej jakości rozwiązania w niskich cenach. Zmiana dostawcy może wymagać interwencji ze strony informatyków, aby przenieść dane na nowy hosting oraz zwiększyć koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *